כיצד מתחילים לעצב?

כיצד מתחילים לעצב את הבית?

 # עיצוב פנים

בשעה טובה קניתם בית או דירה וכעת ברצונכם להתאים אותם לצרכים שלכם ולטעמכם האישי. כיצד מתחילים לעצב? מהם שלבי השיפוץ? מזלכם שאני מעצבת פנים 😊, בואו נעשה קצת סדר במסע המרתק לעיצוב ביתנו החדש.

כלל ראשון

בין אם מדובר בעיצוב פנים או בעיצוב מטבחים, בית חדש מתחילים לתכנן עם הקשבה. הקשבה למקום, לדיירים, לצרכים, לחלומות ולמקורות ההשראה. כי לחיות עם מקום דומה לחיים עם בן אדם. המקום צריך להתאים לצרכים הרגשיים של הנמצאים בו. בוודאי כאשר המקום הוא הבית שלנו, שאמור לספק לנו סביבה תומכת רגשית ותפקודית. הכלל הוא שככל שביתנו יתאים לנו יותר, כך הוא יוכל לתרום ליכולתנו לחוות נינוחות ולחיות חיים מלאים. לפעמים אנו מתייחסים אל המקום באופן סימבולי ומנותק מהמציאות שלנו. אנו מבקשים, לדוגמא, לבנות לעצמנו בית גדול מאד, שישדר יוקרה ועוצמה, אך עם זאת הוא יכול לשדר גם ריחוק וניכור, ויתכן שאופי הבית המתאים לנו הוא דווקא אינטימי יותר ועוטף. במקרה זה לא נרגיש בו נוח, לא נוכל להיטען באנרגיות המתאימות לנו וזה יכול ללוות אותנו בכל תחומי חיינו.

אם נתייחס רק למרכיב מצומצם ביחסינו עם המקום, כמו למשל עיצוב חלל רק על פי הנפח הנדרש לרהיטים ולאביזרים שיהיו בו ולא נתייחס למשמעות של החלל הזה עבורנו או עבור בני משפחתנו, אנו עלולים להחליש את עצמנו ואת בני ביתנו, כי לכל אחד מהאנשים, שחולקים אתנו את הבית, יכולים להיות צרכים שונים.

אפשר לגשר על שוני וניגודים בין בני הבית אם נתאים לכל אחד מהם את האיכויות הסביבתיות לו הוא זקוק. נוכל לעשות זאת גם כאשר המרחב של הבית או הדירה הקיימים מצומצם בעזרת עיצוב נכון, שיוכל לפצות ולהתאים עצמו לאופי דייריו.

זיהוי צרכים אישיים

השלב הראשון והחשוב ביותר בעיצוב הבית הוא בירור הצרכים שלנו כמשפחה וכיחידים. האם גודל הבית עונה לדרישותינו? האם לכל אחד מבני הבית יש חדר או מרחב משלו? אולי נעדיף שהילדים הצעירים יישנו יחדיו בחדר אחד וחדר נוסף נהפוך לחדר משחקים, ורק בעתיד, כאשר יתבגרו, יקבל כל אחד מהם חדר משלו? האם חשוב לנו לייעד מקום בבית לפינת עבודה? האם נעדיף פינת טלוויזיה נפרדת? מהן כמויות האחסון להן אנו זקוקים ומה אופיו? מרפסת שירות? חלל מזווה במטבח? מקום לאופניים? ועוד.

אמנם לא תמיד נוכל לתכנן ולייעד לכל צורך חלל משלו, אך אם הצורך חשוב לנו תכנון ועיצוב נכונים יימצאו להם פתרון יצירתי. לדוגמא: נתכנן ארון למכונות כביסה בחדר הרחצה במקום מרפסת שירות או ארון מזווה מפנק במטבח. לא ויתרנו על הצורך. רק מצאנו לו פתרון.

על מנת להיות מודעים לצרכים שלנו אפשר לחשוב על פעולות יומיומיות שאנחנו מבצעים, גם אם הן נראות לנו לא משמעותיות. בעיקר אלו שגורמות לאי סדר בבית ומרגיזות אותנו. למשל כאשר אנחנו נכנסים הביתה חשוב שיהיה לנו מקום להניח את המפתחות והתיק בצורה מסודרת, שגם נמצא אותם בקלות ביציאה הבאה והם לא יסתובבו בבית במקומות לא רצויים, שיעמיסו על אי הסדר בבית.

מה יפה בעינינו?

לאחר שהגדרנו לנו צרכים שונים נחשוב על הנראות שנעדיף לביתנו. איזה סגנון אנחנו אוהבים? איזה צבעים נעימים לנו? האם יש לנו חפצים או פריטים מיוחדים שנרצה לשמור עליהם גם בביתנו החדש, ועלינו למצוא להם מקום ראוי? חלום קטן שנרצה להגשים בבית החדש?
כאן המקום לספר לעצמכם או למעצב או מעצבת הפנים שמלווים אתכם על כל משאלות הלב, השאיפות והחלומות שיש לכם ביחס לביתכם החדש. אפשר לערוך רשימות ואחר כך לתעדף לפי סדר החשיבות. לא תמיד נוכל למלא את כל הבקשות, אך בהחלט נתייחס לחשובות ביניהן.

כששני השלבים הראשונים הללו ברורים אפשר לתכנן את ביתכם החדש בהתאם.

התוכניות

תמיד העדיפו מספר אופציות תכנון על מנת להיות בטוחים שבחרתם את התוכנית המתאימה ביותר עבורכם.

כאשר תגיעו לתוכנית עיצוב הפנים המוסכמת המעצב או המעצבת יוכלו להכין תוכניות עבודה לבעלי המקצוע, שיכללו את כל העבודות האמורות להתבצע בדירה או בבית, כמו תוכניות הריסה, בנייה, אינסטלציה, חשמל, מיזוג, גבס, פתחים (חלונות ודלתות), ריצוף וחיפויים, נגרות ועוד. כעת אפשר יהיה לקבל הצעות מחיר מבעלי המקצוע השונים ולדעת היכן אנו עומדים תקציבית.
השלב הבא יהיה בחירת בעלי המקצוע, בחירת הספקים והמוצרים בהתאם לטעמכם האישי ולתקציב.

התהליך מורכב מאד ודורש מיומנויות שונות, ולכן מומלץ מאד לבחור במעצב או מעצבת פנים מקצועיים שילוו אתכם בכל התהליכים. לעיתים השלבים גולשים ומתערבבים זה בזה. לדוגמה: כאשר ייבחר ברז מיוחד לכיור הרחצה יהיה צורך לחזור לתוכנית האינסטלציה ולעדכן את הנתונים או אם נעדיף גוף תאורה שונה מהמתוכנן, לו נתונים ייחודיים, נחזור לתוכנית החשמל לעדכן את הפרטים, וכך לגבי כל פרט בתוכנית הכוללת. לעיתים אנו עצמנו מתפתחים עם התהליך ומתוודעים טוב יותר לצרכים שלנו ולטעמנו האישי. מעצב עם פתיחות מחשבה יידע לקבל זאת ולכוון אתכם לבחירות הנכונות ולתוצאה הטובה ביותר עבורכם.

תהליך השיפוץ

את השיפוץ עצמו יש לנהל באופן מסודר ולפקח עליו על מנת שייעשה בהתאם לתוכניות, באופן תקני ואיכותי. לוח הזמנים חשוב מאד וצריך לעמוד ביעדים. ישנם מוצרים להם זמן אספקה ארוך יותר, כמו חלונות, דלתות, ארונות מטבח וכל פריט בהזמנה מיוחדת ויש להיערך בהתאם.

למעשה רצוי לחשוב על כל פרט מראש ולתכנן הכל באופן מסודר. כך נימנע מהפתעות לא נעימות לאורך הדרך ובהמשך. לא נרצה, למשל, להגיע לסוף השיפוץ ולגלות שאי אפשר לתלות את המראה הכבדה האהובה עלינו, כי לא הכנו לה תמיכה מתאימה בקיר הגבס או שנקודת החשמל לתאורה איננה ממוקמת במקום הנכון.

התהליכים בדירה חדשה בהליך בנייה, שרכשנו מיזם או קבלן, מאד דומים. ההבדל הוא שבדירה חדשה בדרך כלל לא תהיה לנו אפשרות לבחור את בעלי המקצוע במהלך הבנייה ונהיה מכוונים לספקים ספציפיים, עליהם החליט היזם או הקבלן. לעיתים גם תהיה פחות גמישות בתכנון. כאן נידרש  לפתרון יצירתי, שיהיה מקובל על כל הצדדים.

כדי לגלות מה הטרנדים העתידיים בעיצוב המטבח, קראו את המאמר " עיצוב מטבחים 2019: 12 החידושים"

המוזיאון של חיינו

אפשר להתייחס לבית שלנו כאילו היה המוזיאון של חיינו. יש בו את כל הדברים שיש להם משמעות עבורנו, גם אם הם לא פרטי אמנות. הם בונים יחדיו סיפור. את סיפור חיינו. החוכמה היא ללקט את הדברים הנכונים והמתאימים ביותר לבית ולדייריו ולבנות את הסיפור האישי של כל אחד מהם. למעשה, אני כמעצבת, עוזרת לאנשים לעצב את הבית האישי שלהם, הפנימי והחיצוני, באופן שמקרב אותם לאיכות חיים ולנינוחות בדרך פרקטית ואסתטית. תפקידי כמעצבת הוא להוביל את לקוחותיי בתהליך של עיצוב החללים בביתם או בעסק שלהם כדי שיהיה להם חיבור רגשי נכון וכדי שיוכלו לבנות בעצמם את סיפור ההמשך שלהם.

*מתוך כתבה שלי שפורסמה במגזין DESIGN By Touch