למה לי מעצבת פנים עכשיו?

בשעה טובה קניתם דירה חדשה מקבלן. בפרוספקט של חברת הבנייה היא נראית מושלמת. יש מטבח גדול, פינת אוכל נרחבת, חדר שינה מפנק להורים, חדר רחצה צמוד ואפילו חדר ארונות וחדרים לילדים. הכל נראה מדויק. האמנם?

כמה דברים שחשוב לדעת לפני שאתם מחליטים לקחת על עצמכם את בניית דירת החלומות שלכם.

 • אתם והשכנים אינם דומים.
  דירות מתוכננות למכנה המשותף הרחב ביותר אולם, מה לעשות, לא נולדנו שווים. לכל אחד צרכים אחרים, העדפות שונות וטעם אישי לגבי דירת חלומותיו. הטעם והצרכים, חשוב להזכיר, גם נוטים לעבור גלגולים ולהשתנות במשך השנים. לאחד מתאים מטבח גדול עם אחסון רב ואילו השני יעדיף פינת אירוח מרווחת עם קיר לספרייה גדולה. האחד יישאף לחדר עבודה מדוגם והשני יעדיף להשקיע בחדר רחצה גדול ומפנק. בסופו של דבר אנו גרים בבית שאמור להיות הסביבה הכי תומכת ונוחה שלנו. ממנו אנחנו יוצאים בכל יום אל העולם עם אנרגיות חדשות. על כן יש להתאים את הדירה לכל דייר בנפרד.
  הרוכש הנבון יפנה למעצב פנים, שיידע לשאול את השאלות הנכונות, להבין את הצרכים האישיים, לכוון אתכם לסגנון החיים ולעיצוב שאתם אוהבים, גם כאשר יהיה לכם קשה להגדיר. הוא גם זה שישלב בין כולם ויתרגם זאת לתוכניות עבודה לבעלי המקצוע.

תוכניות העבודה כוללות תוכניות מפורטות לכל שלב בהליך הבנייה. כמו: תוכנית לבניית הקירות, תוכנית למערך נקודות החשמל והאינסטלציה, המלצות למיקומי מיזוג האוויר והנמכות גבס בהתאם, תוכניות מפורטות לבניית נישות או אלמנטים מיוחדים. לאחר מכן מעצב הפנים ילווה אתכם לבחירת הריצוף, הכלים הסניטריים והחיפויים, יכין תוכניות לפריסות ומיקום מדויק לכל הבחירות. יתכנן את הנגרות לארונות, לבחירת המטבח ואופיו, יתאים גופי תאורה, רהיטים, טקסטיל לבית, אקססוריז מדליקים ועוד ועוד. עד שנקבל התאמה מושלמת ואת האווירה הרצויה. כל תוכנית כזו היא עוד דרך טובה לדייק את התוצאות ולמנוע טעויות.

 • פונקציונאליות קודמת ליופי.
  עיצוב פנים מקצועי יתייחס בתחילה לארגון ולגודל הנכון של החללים והפונקציות השונות בדירה. לכמה חדרים זקוקים? מה גודלם? אילו פונקציות הם צרכים להכיל? ועוד הרבה הסכמות שיש להגיע אליהן ביחס לחלוקה הנכונה של הדירה. כל ס"מ יכול להיות משמעותי.
  כיוונים נכונים למיקום המיטה או פינת העבודה, מרחקים נכונים בין רהיטים. אם במטבח נוהגים לעבוד כמה אנשים – תכננו משטחי עבודה נוספים. אי בהחלט יהיה פתרון טוב. האם נדרשת פינת אכילה נוספת במטבח? אם זה בית בו נהוג פחות לארח אולי אין טעם "לבזבז" חלל גדול על פינת האוכל? החלטתם ששני הילדים הקטנים יהיו בחדר אחד? תכננו לכל אחד מהם פינה משלו.
  כשהתוכנית הכללית מוסכמת עברו לבחירת הנראות המועדפת עליכם: בחרו צבעים, חומרים, תכננו את הנגרות, אפילו את הקישוטים הקטנים. תכנון ועיצוב פנים טוב יידע לסנכרן בין שניהם. זכרו תמיד שבחירות העיצוב והיופי הכללי יוכלו להשפיע על התכנון הפונקציונאלי ולהיפך. אם בחרתם, למשל, להדגיש קיר מסוים בבית ולצפות אותו בחיפוי מיוחד, יש לשקול אם למקם עליו נקודות חשמל שעלולות לפגוע בנראות שלו. התכנון צריך להיעשות תמיד בראייה כוללת ובהתאמה לבני הבית. נהוג לומר שמה שאנחנו מעצבים יעצב בהמשך אותנו.
 • תקלות בבתים לא מעוצבים.
  הגיע זמן המעבר לדירה החדשה. אופס. הארון שחשבנו שיתאים בול לנישה שיצרנו לא בדיוק מתאים. רציתם בית מאד מואר ולבן, אבל חסרים בו קצת חום וביתיות? אין מספיק תאורה? נקודת החשמל לא במקום? וגם הקווים של החיפויים בחדר הרחצה לא ממש מתחברים וצורמים לעין… את כל אלו, ועוד, אפשר למנוע בתכנון ועיצוב מקצועיים מראש ובמעקב ובקרה על עבודת הקבלן לאורך כל תהליך הבנייה. זה מבטיח הגעה לכניסה לדירה עם התאמה ושביעות רצון מהתוצאה.


 • חסכון כספי.
  תכנון מוקדם וירידה לפרטים מונעים עוגמת נפש והוצאת כספים מיותרת. עיצוב פנים נכון יידע למקסם את מה שהקבלן נותן ביצירתיות ובתבונה, יידע להוציא לפועל את מקסימום הפוטנציאל מהנכס ולבחור את הדברים המתאימים ביותר לכם ולדירה החדשה שלכם. סדר, תיאום ומחשבה יחלקו את התקציב שלכם, יערכו השוואות בין עלות לתועלת ויבקרו את ההוצאות והתוספות הנדרשות.
  ממליצה לבחור את המקום החשוב לכם ביותר בבית ולהקדיש לו קצת יותר תקציב. למשל החלטתם שהמטבח הוא המקום האהוב עליכם, בו אתם מבלים את הזמן הרב ביותר, בין אם זה במלאכת הבישול או עם משפחה או חברים, שימו אותו בראש סדר עדיפות התקציב. כך תוכלו לפנק את עצמכם במטבח חלומותיכם, או בחלקים ממנו שהכי קרובים לליבכם, כמו תנור מפואר או מקרר יין. הבחירה להשקיע ברוחב לב במקום החשוב לכם ביותר, גם אם היא תצמצם השקעה במקום אחר, תעניק לכם הרגשה טובה ממקום של שפע והנאה ממה שיש ולא תחיו בהרגשה של התפשרות.
  מרבית הקבלנים ערוכים לשינויים בתוכנית הסטנדרטית ומאפשרים לדייר גמישות תכנונית. רק כדאי ומומלץ להתחיל לעבוד על התכנון מספיק זמן מראש, על מנת להגיש לקבלן את כל תוכניות העבודה עוד לפני הבנייה. כך תיחסכנה עלויות נוספות.
 • טיפ אחרון: חשוב שהדייט יהיה מוצלח.
  התהליך לדירה חדשה הוא מסע שיכול להימשך מספר שנים. בחרו לכם לדרך רק אנשים ובעלי מקצוע שיהיה לכם נוח ונעים לעבור את התהליך הזה יחדיו לאורך זמן.