מה קורה בתוך ארונות המטבח?

המרכיבים הנסתרים במטבח, שאינם נראים לעין במבט מבחוץ, לא פחות חשובים וראויים לתשומת לב. זוכרים מה אמר הנסיך הקטן? שהדברים החשובים באמת סמויים מן העין.
אנו בוחרים בדרך כלל מטבח לפי הנראות החיצונית שלו, אבל תכנון ועיצוב מטבחים מתחיל מבפנים.

כמעצבת פנים קודם כל אדאג לכך שהמטבח יהיה מתוכנן נכון פונקציונלית ויענה על כל הצרכים. זה נכון שכבר יש לי חזון מסוים לגבי הנראות החיצונית שלו והתאמתה לבית כולו, אך תמיד אדאג לתוכן שלו. בסופו של דבר המטבח הוא מקום פעיל ואיננו מוחלף לעיתים קרובות. חייבים להקדיש לו חשיבה מעמיקה.

כיצד נדע מה לבקש לתוך ארונות המטבח?

האלמנט הפעיל ביותר במטבח הוא הפרזול. הוא גם המרכיב המשמעותי בדרך כלל במחירו של המטבח. ישנם כמה דברים חשובים שיש לשים לב אליהם ולשאול לגביהם.

 • יכולת נשיאת המגירות, החיצוניות והפנימיות.
  המגירות על סוגיהן הן האלמנט החשוב והנוח ביותר במטבח, מכיוון שהן מגיעות אלינו ולא אנחנו מאולצים להתכופף ולזחול אליהן. כאשר נשאף להגיע לתוכן שנמצא במדפים קבועים, בעיקר אם הם ממוקמים בחלק התחתון של ארונות המטבח, נדרש למאמץ, התכופפות, זחילה ועוד מיני תנוחות פחות בריאות ונוחות בהתנהלות השוטפת במטבח.
  מגירות המטבח אמורות לעמוד לאורך שנים ביכולת של אלפי פתיחות וסגירות
  ולכן כדאי לשאול כמה ק"ג מגירה יכולה לשאת.
  יש היום מגירות שביכולתן לשאת 50 ק"ג ואף יותר. זה לא אומר שילדים יכולים להתחבא שם J או שנאפסן בהן מטילי זהב, אך זה בהחלט יכול להצביע על עמידותה של המגירה לאורך השנים ויכולתה לנוע בקלות עם משקל רב יחסית.
 • שליפה מלאה מאפשרת לראות את כל תכולה של המגירה ולהגיע בנוחות לכל פינה.
 • בטריקה שקטה אין יותר צורך לוודא שהמגירה נסגרת. היא כבר עושה זאת בעצמה ובצורה שקטה, ולא פחות חשוב – אין חשש מטריקת המגירה על האצבעות.
 • בבחירת ידיות המטבח (כן. הן חוזרות לאחר תקופה ארוכה בה הטרנד היה ללא ידיות גלויות) נתייחס גם לבטיחות כמובן. בעיקר נקפיד על ידיות נעימות למגע שאין להן פינות חדות. זה חשוב בעיקר לבית בו מתרוצצים ילדים קטנים, אבל גם ההתנהלות שלנו במטבח צריכה להיות ללא הפרעות וסימנים כחולים.
 • מנגנון נוסף בשימוש נפוץ היום בעיצוב מטבחים הוא פתיחת קלפה של הארונות העליונים כלפי מעלה. מכיוון שמרבים להשתמש במגירות רחבות בארונות התחתונים דלתות הקלפה משלימות את קו העיצוב האופקי בארונות העליונים.
  יתרונן הגדול של דלתות הקלפה, מלבד העיצוב, הוא שפתיחתן כלפי מעלה מאפשרת תנועה לאורך משטח העבודה במטבח ללא הפרעה גם אם נשאיר דלתות פתוחות.
  גם למנגנונים אלו טריקה שקטה.
  מה שחשוב הוא לבחור את המנגנון הנכון (וישנם כמה סוגים) בהתאם לשימוש, לעיצוב ולגובה המשתמשים. יש לוודא שמצליחים לסגור את הדלת בסיום השימוש, שפתיחת הדלת לא מתנגשת בתקרה, אפשר לבחור בפתיחה ידנית או חשמלית ובדרך כלל אין צורך בידיות.

בכל מקרה אני מציעה לעשות רשימה של כל מה שצריך ונוח לכם לעבודה במטבח. ממליצה לא לזלזל בהרגלי עבודה קודמים. הם לא סתם הפכו להרגלים. מצד שני בואו פתוחים למטבח החדש. יתכן שסיגלתם הרגלים מסוימים מהמטבח הישן, שאין בהם עוד צורך במטבח החדש, שמציע לכם פתרונות טובים, מתקדמים ויעילים יותר.

היעזרו בשירותים מקצועיים. מעצבת פנים תוכל לכוון ולעזור, לדייק את צרכיכם ולתרגם אותם לתוכנית מתאימה.

חשוב כמובן שהמטבח יהיה יפה אבל לא פחות, שיספק חווית שימוש נוחה ונעימה לאורך שנים.