עדנת הטראצו

בימים אלו אני מסיימת פרויקט עיצוב פנים ושיפוץ של בית ברמת גן. את עיצוב הבית והשיפוץ אני מלווה כבר תקופה ארוכה והוא נעשה בשלבים.
לבית ארבעה מפלסים והדיירים הם משפחה עם ילדים ולא תמיד נוח לצאת מהבית לדיור חלופי ולכן בחרה המשפחה את שיטת השלבים. יאמר לזכותם שהם עמדו בה בסבלנות רבה. זה לא מתאים לכל אחד לחיות בבית שמסתובבים בו אנשי מקצוע וזה עוד לפני שדנו בלכלוך וברעש. זה מתאים למיטיבי לכת (= חדורי עיצוב ומוטיבציה) בלבד.

התחלנו בקומה העליונה, עשינו הפסקה, לקחנו אוויר והמשכנו לקומת המגורים. כאן כבר בוצעה מהפיכה של ממש. עיקרה החלפת מטבח וריצוף.
הקומה כולה הייתה מרוצפת במרצפות (בלטות) טראצו בגוון צהבהב, כולל מדרגות ורחבת הישיבה בחצר. הטראצו הם אותם אריחי ריצוף, שכולנו מכירים, עשויים מיציקת בטון עליו שכבת מוזאיקה של אגרגטים (אבן טבעית גרוסה) עם מלט ופולימרים למיניהם. להם אפשר להוסיף פיגמנטים של צבע.

עם הזמן והשימוש חלה בהן שחיקה, הן איבדו מזוהרן וגם הטעם והאופנה השתנו. רצינו לחדש ולהתחדש.
בחרנו לרצפה חיפוי שיש טבעי בגוון אפור באריחים בגודל 1.00X1.00 מטר. התאמנו את אופיו למדרגות הטראצו. גם בטקסטורה שלו יש גירעון של אבנים קטנות בגוונים שונים ממשפחת האפורים.

דילמה והתלבטות ארוכה נסובה סביב אופן הטיפול במדרגות. המדרגות עשויות מיציקת טראצו תואמת לריצוף שהיה. זו דילמה שחוזרת כמעט בכל שיפוץ של בית עם מדרגות יצוקות. אם לא רוצים להחליף את המדרגות, שזו הוצאה מאד גדולה, ובלתי אפשרית לביצוע בבית שגרים בו, תמיד מתעוררת שאלת ההתאמה לריצוף החדש. אפשר לצפות בפלטות מעץ או בהתזות חומרים חדשים במראה בטון או ברזל. חיפוי בגרניט פורצלן פחות יפה בדרך כלל בביצוע. אנחנו החלטנו להשאיר את יציקות הטראצו כפי שהן, עם כל החן שלהן, הגוון שמשתלב נהדר עם האפור החדש ומבלי להתנצל.

אם תסתובבו אצל יבואניות הריצופים תגלו שהטראצו אף זוכה לעדנה בשנים האחרונות ויש מגוון אריחים חדשים במסורת הוותיקה.
אגב השם "טראצו" הוא על שם העיירה באיטליה בה הומצאו האריחים במאה ה-15.

ואם חברת HERMES בחרה גם היא להשאיר את מדרגות הטראצו הישנות בחלל התצוגה המרשים שלה בפאריז (שהיה פעם בריכת שחייה), אז גם אנחנו יכולים.

בקרוב התמונות של הבית החדש.