מדריך למשתמש: כיצד לבחור תאורה לבית?

מדריך למשתמש: כיצד לבחור תאורה לבית?
# עיצוב פנים

 • מהי תאורה נכונה?
 • סוגי תאורה והמאפיינים של כל סוג
 • טיפים לבחירת התאורה המתאימה לכם

כל מעצב או מעצבת פנים יודעים שאחד המושגים האסתטיים המשפיעים ביותר על עיצוב הבית הוא האור. אמנם אי אפשר לגעת בו, אך הוא נתון ביד היוצר ותפקידו לא רק להאיר אלא להשפיע עיצובית על המקום ולרגש אותנו. תאורה היא אחד מעמודי התווך בעיצוב בפנים בכלל ובעיצוב מטבחים כפרט.

כך מתייחס אליו מעצב התאורה, בעזרתו ייעצב חללים, צורות, גבהים, עומקים ואף צבעים. האור הוא מושג תפיסתי שתלוי גם בתרבות וישנם הבדלים בין המקומות השונים על הגלובוס. אנחנו, הישראלים, תמיד נשאף ליותר אור כי העין שלנו מורגלת בכך. כאשר האור בחוץ מועצם נחפש זאת גם בתוך הבית. בית אירופאי לעומת זאת, יסתפק בהרבה פחות אור ואילו הבית היפני יראה את היופי דווקא בצללים ובאפלולית.

הסופר היפני ג'ונאיצ'ירו טניזקי בחיבורו "בשבח הצללים" (*) מסביר ש"היופי איננו מצוי בדבר עצמו, אלא בדגמי הצללים, באור ובחשיכה, שנוצרים בין דבר לדבר". והוא מפרט את ההבדל המהותי בתפיסת האור והצל בין בני המזרח למערב. לדעתו לבני המזרח יש נטייה להשלים עם המצב הקיים, בכל מקום בו הם נמצאים, ולראות את יופיו של הצל, ואילו המערביים מבקשים תמיד להתקדם ולהשתפר מהקיים, ולכן נמצאים בחיפוש תמידי אחרי האור "המושלם" ועושים כל מאמץ לסלק כל צל.

מהי תאורה נכונה?

המוסכם הוא שהאור הטבעי משפיע על הרגשתינו וחשוב מאד לבריאותנו. תאורה טובה תהיה זו שתשתדל להעניק לנו אור דומה לחוץ בתוך הבית, אולם לא נסתפק במקור אור אחד במרכז החלל שיאיר את הרצפה, גם לא נבחר גוף דקורטיבי אחד שיהיה נכון ומתאים לכל החלל, אלא נפריד בין חלקים שונים, ייעודים שונים, מקורות אור שונים ומצבים משתנים. ואם נחזור לתפיסה היפנית המזרחית נזכור גם להימנע מתאורה כללית מופרזת, שיש לה נטייה להעלים צללים, כי בלי צל בכלל הכל יראה שטוח וחסר עניין. הצל הוא שנותן את העומק והדינמיות לכל אובייקט.

בחירת סוג האור

תכנון התאורה בבית עוסק למעשה במערכת היחסים שבין מקור האור לאובייקט שברצוננו להאיר בהתייחסות לחלל (גודלו, גובהו, צורתו והצבע שלו) ולתפיסת ראיית המשתמש (גילו ואיכות הראייה שלו). נרצה להתאים את סוג האור הנכון למקום על מנת שיעניק לחלל את האווירה הרצויה, הנכונה והנעימה ביותר ויחד עם זאת נבקש שגם יהיה אסתטי, חסכוני וקל לתחזוקה.

כאשר נבחר את סוג האור נתייחס לסוגיות הבאות:

 • פרקטיות – תאורה שמותאמת ספציפית לחלל או האזור הנדון. למשל, האם מדובר בעיצוב סלון או עיצוב מטבח?
 • האם תתאים תאורה מרכזית? היקפית? תאורת הדגשה?
 • איזו אווירה נרצה ליצור?
 • מה מידת החשיפה של המקום לאור טבעי?
 • מהם השעות שאנו מבלים באותו החלל?
 • גודל החלל
 • גוון האור- אור חם או צהוב מול אור קר או לבן
 • גוף תאורה צמוד תקרה, תלוי או עומד על רגל
 • תאורה כללית

תפקידה של התאורה הכללית היא לספק אור לחלל כולו. היא יכולה להיות נקודת תאורה שוטפת מרכזית, להיות שקועה בתקרה, להיות מורכבת מספוטים מתכווננים או בנויה בקרניזים למיניהם. בדרך כלל נעדיף אותה בנקודות ללא נוכחות, המפוזרות בחלל ומאירות קיר או תקרה, ומחזירות את האור לחלל. נקודת תאורה בודדת שמאירה רצפה מומלצת פחות. הרעיון הוא להסתיר כמה שיותר את הגופים הטכניים ולקבל אור שמוחזר מהאובייקט המואר (בדרך כלל התקרה או הקיר), כי כך האור מסונן ונעים יותר.

גלו את הטרנדים החדשים לעיצוב מטבחים וקראו את המאמר "מטבח 2019 – מטבח לאמיצים"

תאורה ממוקדת

פיזור האור ייעשה בהתאם לאזור אותו נרצה להאיר או נבקש להדגיש אובייקטים מסוימים, כמו תמונה, ריהוט, פינת קריאה, מראת איפור, שולחן עבודה או את האי במטבח.

תאורה דקורטיבית

אלו אותם גופי תאורה שמושכים את העין ותורמים לאופי העיצוב. נבחר אותם בקפידה באזורים מסוימים בבית, כמו בפינת האוכל, מעל האי במטבח או בסלון. נקפיד גם על המינון על מנת שלא ליצור בבית מראה של אולם תצוגה לגופי תאורה. אני ממליצה להימנע מסטים של כמה גופים דומים, כי נוכחות חוזרת תחליש את יופיים ולא תדגיש את גוף התאורה הנבחר. לדוגמא: אם מיקמנו גוף דומיננטי מעל פינת האוכל נשאיר את החלל סביבה נקי. אפשר להוסיף גוף דקורטיבי גם בסלון אם נקפיד על מרחק סביר ביניהם, כדי שהעין תוכל להפריד בנינוחות בין אזור לאזור.

גוון האור

אפשר לומר שגוון האור מושפע בעיקר מהתפיסה שהגוון האולטימטיבי לבית הוא האור המופץ מתאורת ההלוגן, שהוא אור "חם" או צהוב. אולם ישנם מקרים בהם נעדיף את הגוון ה"קר" או הלבן. במקומות בהם עובדים או זקוקים לאור חזק, כמו מטבח או חדר רחצה אנו נעדיף בדרך כלל את האור הלבן. גוון האור יהיה גם תלוי עיצוב. בחדר רחצה בגוונים לבנים או אפורים האור הלבן ישלים ויתאים. אולם אם חדר הרחצה שלנו הוא בגוונים חומים דומיננטיים נבחר לו גופי תאורה בגוון צהוב, שמשלים את ספקטרום הגוונים השולטים.

טיפים חשובים

 • גוף תאורה מעל שולחן צריך להיות קטן מרוחב השולחן.
 • הגובה הנמוך ביותר להתקנת גוף תאורה מעל שולחן הוא כ-1.70 מטר מהרצפה. המומלץ הוא מטר אחד מעל השולחן. גובה זה מתאים בדרך כלל לתאורה מעל השולחן בפינת האוכל או מעל אי במטבח.
 • מומלץ לתכנן תאורת לילה נמוכה, כ-30 ס"מ מהרצפה, בחדר הרחצה לטובת אלו שקמים בלילה. קרן האור תאיר את הרצפה, תאפשר התמצאות ללא הארה משמעותית לסביבה. זהו אור עדין המשרה אווירה מלונאית.
 • ריבוי מקורות האור היום גורם לכמות מפסקים רבה, בעיקר במקומות הציבוריים בבית, ולכן מומלץ לבחור בפאנלים חכמים באזורים אלו, שמרכזים בפאנל אחד כמה מפסקים.

לסיכום, כשאנחנו מתכננים לעצב את הבית לבד או עם מעצב פנים, חשוב מאוד שניקח בחשבון את נושא התאורה. החל מהבנת הצרכים הפונקציונליים והאסתטיים, דרך בחירת סוג האור והגוון ועד לבחירת גובה גוף התאורה.

(*) בשבח הצללים / ג'ונאיצ'ירו טניזקי, תרגום: דורון ב. כהן, הוצאת אסיה 2013.