מה אפשר ללמוד מהקשר בין עיצוב פנים וזוגיות?

מה אפשר ללמוד מהקשר בין עיצוב פנים וזוגיות?
ומה יש לפנג שואי להגיד על זה?

תהליך של עיצוב פנים בכלל, ועיצוב מטבח במיוחד הוא תהליך ארוך ומורכב, שבו שני בני הזוג צריכים להביע את רצונם ולהתחשב בדרישותיו וטעמו של האחר. אז כיצד נתכנן בית שיתאים לשני אנשים בעלי טעם שונה? מהן המלצות הפנג שואי?

"אני רוצה עיצוב מודרני, נקי, לבן, שיהיה לי שקט בעיניים" היא אומרת. "מה פתאום? לא לבן, לא אפור ולא שחור. אני רוצה עיצוב צבעוני ושמח" הוא עונה. איך מוצאים את האיזון ומתאימים את החללים בבית לאנשים שונים, שחולקים חיים וקורת גג משותפים?בתור מעצבת פנים, נתקלתי בוויכוחים האלה פעמים רבות, לפעמים אף שקלתי להסב את מקצועי לפסיכולוגיה.

לא תמיד יש באפשרותנו לבחור את המעטפת החיצונית של ביתנו אולם התוכן הפנימי שניצק אליו בהחלט נתון לשיקולנו. בית עם עיצוב פנים תומך יתאים את החללים לאנשים, ייתן להם ביטחון פיסי ורגשי גם יחד. הוא יתמוך בכל אחד מדייריו ויהיה מותאם לצרכיהם. בכוחו של העיצוב לשפר את איכות חיינו ואפילו לשפר את מערכות היחסים שלנו.

אנו יוצאים כל יום מביתנו אל העולם ושבים אליו לקבל מחסה, ביטחון ולאגור כוחות. אנו רוצים שהבית שלנו יהיה מקום בו נהיה הכי קרובים למהותנו ולטבע האמיתי שלנו. נוכל לנוח בו בשלווה, לעכל את חוויות יומנו, להיטען בכל האנרגיות שאנו זקוקים להן, ולצאת אל העולם מחדש ולתת את מה שביכולתנו. בית עם עיצוב תומך יאפשר זאת.

שני בני הזוג צריכים להרגיש בנוח בביתם. גם אם רק צד אחד הוא הדומיננטי בהחלטות העיצוביות של הבית רצוי שגם הצד הפחות דומיננטי יהיה מעורב ותהיה לו לפחות פינה אחת משלו, שתשקף את טעמו האישי, את העדפותיו, ובעיקר שירגיש בה, או איתה, נוח. ה"פינה" הזו יכולה להיות גם סמלית, כמו תמונה אהובה או כל פריט שהוא יקר לליבו.

הבית מעצב את חיינו

ישנם כמה כללי בסיס בעיצוב שכדאי לתת עליהם את הדעת כאשר אנו רוצים לעצב את ביתנו, שאחר כך יעצב את חיינו, כמו שהיטיב לומר זאת וינסטון צ'רצ'יל.

למשל עודף צבע לבן עלול ליצור תחושת ריקנות, בעיקר אצל אנשים שאוהבים צבע בחייהם. חללים כהים וקודרים ישדרו נוקשות עד דיכאון, כך שכדאי למצוא את המינון המתאים לשני בני הזוג.

עיצוב פנים שיורכב בעיקר מחומרים נוקשים וזוויות חדות ישפיע על נכונותנו להתפשר ולהתגמש בחיים. חפצים בצורות גיאומטריות חדות וקווים ישרים ישדרו פורמליות וריחוק. אין זה אומר שעלינו להימנע מצורות פרקטיות כמו מלבן או מרובע. שולחן מלבני בפינת האוכל יהיה הנוח והמתאים ביותר במרבית המקרים. שמירה על גבולות אישיים איננה פסולה. אולם אפשר לשקול בחירת שולחן עגול או אליפטי, שצורתם תקרב יותר בין בני הבית.

המקום להירגע

בחדר השינה, המרחב האינטימי שלנו, נעדיף צורות מעוגלות וחומריות רכה על מנת לייצר אווירה מקרבת ורומנטית. מיטת ברזל על רצפת גרניט פורצלן פחות מומלצים לחדר השינה. נעדיף מיטה מרופדת וחיפוי רצפה מעץ חם. לריכוך האווירה ויצירת אנרגיה אינטימית נוסיף וילונות בד, שטיחים, כיסוי מיטה מלטף ותמונות רומנטיות של זוגיות או צמדי תמונות.

בניגוד לחשיבה הרווחת שאדום הוא צבע האהבה הוא איננו צבע מומלץ לחדר השינה. הוא צבע עז וממריץ ויש לנקוט בו במשנה זהירות בחדר השינה. אפשר לדגום ממנו במינון נמוך ולא מומלץ להגזים בו בשום אזור בבית. לאוהבי הצבע האדום מומלץ לבחור גוון עדין או מוחלש שלו.

על פי תורת הפנג שואי חדר השינה הוא המקום החשוב ביותר בבית. אנו מבלים כשליש מחיינו בשינה. זהו המקום היחיד בבית בו אנו רוב הזמן חשופים ולא מודעים למתרחש סביבנו. אנו רוצים להרגיש בו הכי נוח שאפשר ולהיות עצמנו ללא חשש. זה גם המקום בו אנו מממשים את הזוגיות שלנו. ולכן ישנה חשיבות רבה לעיצוב שנבחר עבורו.

המיקום הטוב ביותר לחדר השינה הוא בחלקו האחורי של הבית, רחוק מדלת הכניסה. המיקום האידיאלי למיטה הוא מול הדלת, בקו אלכסוני לכניסה לחדר. צריכה להיות תחושה של מרחב מצדדיה, על מנת לאפשר מעבר נוח וגישה להחלפת מצעים. אסור שהמיטה תחסום דלתות ארון או של חלל סמוך, כחדר רחצה או חדר ארונות. דלתות הזזה יכולות לפתור גישה במרחבים צפופים. את ראש המיטה נעדיף בחיפוי רך ושעון על קיר תומך. העיצוב ככלל צריך להשרות עליכם אווירה נעימה ורגועה. אם אתם מתלבטים מה יתאים לכם חשבו על הרושם האחרון שאתם מקבלים מהחדר לפני שאתם נרדמים. בגדים זרוקים, ערימת ניירת לא מסודרת או משהו שמזכיר לכם מטלות חיים אחרות לא יעבירו תחושה של הרפיה ורוגע.

חלל ציבורי שמתאים לכולם

חדר המגורים (הסלון) מייצג את החלק המשפחתי והחברתי שלנו. הוא החלל הציבורי של הבית והוא ישקף את טעמם של בני הבית, סגנון חייהם, מעמדם ואופיים. האם הם פורמליים, חומרניים, תרבותיים, חברותיים וכדומה. זה המקום להציג את אוצרות האמנות שלנו או פריטים מההיסטוריה המשפחתית שלנו. את אזורי ההסבה נמקם כך שישרו עלינו אמון ובטחון. בדומה למיטה של חדר השינה נעדיף להציב את הספות כך שתהיה להם תמיכה מאחור, כמו: קיר, ספרייה או קונסולה (שידה או שולחן צרים). שולחן מרכזי יעזור להציב קצת גבולות בין המסובים.

אלמנט חשוב נוסף וחלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים הכולל של הבית הוא התאורה. אור משפיע על הרגשות שלנו ותאורה יצירתית יכולה לעצב מקום ואווירה. גם את התאורה נתאים לאופי בני הבית, נתייחס לגילם, להעדפות הראייה שלהם וכמובן לנתוני החלל ולסוג הפעילות בו.

לקריאת המאמר : " מדריך למשתמש: איך לבחור תאורה לבית? לחצו כאן

מלאכת העיצוב היא בעצמה סוג של מערכת יחסים. צריך להבין את החלל ואת בני הבית ורק אז לבחור את מה שמתאים עבורם. העיקרון שתמיד עובד, גם אם אין לנו ידע בעיצוב או באמנות, הוא שתמיד כדאי לבחור את מה שאנחנו אוהבים. ממש כמו שנעים לנו להיות במחיצת מי שאנחנו אוהבים, כך יהיה לנו נוח ונעים לחיות עם מה שאנחנו אוהבים.

פורסם במגזין DESIGN By Touch