עיצוב לא רק באפור ושחור

 

בשנים האחרונות נראה שהעיצוב הולך ומאבד את הצבעוניות ומאפיר יותר ויותר. הנטייה הברורה היום היא לצמצם את פלטת הצבעים בה אנו משתמשים לעיצוב הבית לגווני שחור-אפור-לבן. לעיתים נראה גם גווני פשתן ובז'. צבעי יסוד אחרים כמעט ונעלמו.

מטבח אפור

מרבית המטבחים המוזמנים היום הם בגווני אפור. הנטייה הברורה היא לאפור הכהה. כך גם משטחי העבודה במטבחים. זה גם הגוון הפופולרי ביותר לאריחי הרצפה, לספות המרכזיות ולשטיחים.

סגנון מינימליסטי

הסגנון המינימליסטי המונוכרומטי הפך לשולט ואנו רואים את גווני האפור אפילו בעיצוב הפנים של חדרי ילדים, בעיצוב המוצר, באופנה, בעיצוב גרפי, בצבעי המכוניות, ובעצם במה לא?

עיצוב ניטראלי

רבים יגידו שעדיף שהעיצוב והאדריכלות ישמשו כרקע עיצובי נטראלי לחיים עצמם, אבל האם אנחנו לא מאבדים דרך הבחירות המונוכרומטיות הללו משהו מהאישיות והקסם שיש בכל אחד? ומי לא רוצה לבטא את עצמו? לפחות בתוך ביתו שלו?

האם מטבח שחור, שיש לו מסה משמעותית של ארונות, לא ישפיע על מצב רוחם של השוהים בו? על אף האלגנטיות הרבה והדרמתיות שיש בצבע המוחלט כל כך.

טבע צבעוני

אם נתבונן בטבע כנקודת התייחסות הרי שיש בו עושר צבעוני רב. יש שיגידו שבעולם הנוכחי, בו יש כל כך הרבה גירויים ורעשים מבחוץ, כל מה שנבקש הוא לחזור לבית רגוע, ניטראלי ושקט. פשוט כי אין לנו יכולת לספוג עוד פרטים, צבעים ורגשות.
ואולי העיצוב הניטראלי מבטיח לנו ראש שקט והתאמה של העיצוב לאורך זמן, מבלי להיכנע לטרנד חולף כזה או אחר ומבלי להרגיש שאולי בחרנו משהו לא נכון או משהו שחלף זמנו.

האמנם?

ואולי העיצוב האפור-שחור איננו על זמני והוא הוא הטרנד הנוכחי עצמו, שיחלוף ויחזיר אותנו לצבעוניות של הטבע?
האם הוויתור על הצבעוניות הוא לא גם קצת ויתור על הייחוד שלנו?

 

בתמונה – עיצוב מודרני לדירת 4 חדרים שנתן ביטוי לצבעוניות (לא מוגזמת), שילב חפצים ואמנות מההווה יחד עם העבר ולא חשש מצבעים.
צילום: גידי בועז