תהליך עיצוב פנים נעשה בשכבות

תהליך תכנון של אדריכלות או עיצוב פנים נעשה בשכבות. גם תוכנות המחשב לתכנון בנויות כך. לכל נושא השכבה שלו: שכבת הקירות הקיימים, הקירות להריסה, הקירות לבנייה, שכבת החשמל, האינסטלציה, המידות, הריהוט וכן הלאה. כך אפשר להפריד בין הנושאים ולתת לכל איש מקצוע את החלק שלו או לאגד יחדיו לתכנון כולל. לפי הצורך.

כך אני מתכננת את הפרויקטים שלי כמעצבת פנים. יש סדר עבודה ובסופו של דבר זה מארג משולב. מסתבר שגם החיים בנויים כך. כמו בקורונה (הנה זה בכל זאת נכנס…) גם כאן פועל לפעמים אפקט הפרפר. חוסר תשומת לב לפרט קטן בשכבה אחת ישפיע על שכבות אחרות.

בואו נכיר את השכבות:
השכבה הראשונה בבית היא שכבת המבנה, קירות, תקרות, רצפה ופתחים (חלונות ודלתות). התוכנית הזו תקבע את מרחב המחייה שלכם ואת המיקום של הפונקציות העיקריות בכל בית. כאן נדרשת תוכנית מקצועית של עיצוב הפנים והיא תהיה הבסיס, שילווה אתכם עד לשיפוץ הבא או למעבר לדירה/בית אחרים.
השכבה השנייה הם צמודי הקיר הקבועים, אותם לא נשנה לעיתים קרובות, כמו: מטבח, חדרי הרחצה, ארונות קיר. אלו השקעות גדולות, בדרך כלל נדרשות כאן הכנות נוספות ולכן לא נזיז או נשנה אותם אלא לעיתים מאד רחוקות.
השכבה השלישית הם הרהיטים הגדולים, כמו ספות, מיטות, ספריות. נשייך לכאן גם את גופי התאורה והווילונות. אלו פריטים, שניתנים לשינוי אמנם בקלות רבה יותר מאלו שבשכבה השנייה, אך בדרך כלל לא נבצע זאת לעיתים קרובות.
השכבה הרביעית הם הפריטים הקטנים בבית, כמו: אמנות, חפצי נוי, כריות נוי, מוצרי טקסטיל אחרים וצמחייה. אותם אנחנו יכולים לשנות לעיתים קרובות יותר, להזיז, לשנות מיקום, להכניס לארון לתקופה ולהתחדש במשהו אחר, לפי עונה או גחמה. בכל מה שנמצא בשכבה הזו אנחנו יכולים להעז, להיות אופנתיים, לשנות לפי מצב רוח וגם להיפטר בקלות יחסית.

עיקר עבודתי כמעצבת פנים היא בשלושת השכבות הראשונות.
כאשר הבסיס נכון, התכנון מתאים לדייריו וישנן התאמות, שלא משתלטות יתר על המידה – יהיה מקום לחיים עצמם ולתוספות מרעננות.
ומה יכול להוסיף ולספר את היופי שלנו, את הייחודיות שלנו? זו השכבה הרביעית.

מצאו לכם את השכבה, עליה אתם יכולים להשפיע עכשיו (ולא רק בבית) ועשו אותה שתהיה טובה לכם ומתאימה לכם. מותר להעז כאן. מקסימום תשנו אותה שוב.