כיצד בוחרים צבעים לעיצוב הבית שלנו?

בבחירת צבעים בעיצוב הבית שלנו יש להתחשב בהתאמת הצבע לחלל ובהשפעתו עלינו כפרט. היו קשובים קודם כל לעצמכם וחשבו מהם הצבעים שאתם אוהבים.

צבעים חמים, צבעים קרים

עקרונית נעדיף בעיצוב הסלון, המטבח ופינת האוכל להשתמש בצבעים חמים. בקבוצה זו נמצא את האדומים, הצהובים והכתומים על גווניהם השונים. הם צבעים בולטים, עזים וממריצים. לעיצוב חדרי השינה נעדיף צבעים קרים, שנחשבים רגועים יותר. בקבוצה זו נמצאים הכחולים, הירוקים, הסגולים והטורקיז.
בכל מקרה מומלץ להשתמש מאד בזהירות ובכמויות קטנות בגוונים העזים של כל הצבעים, ולהעדיף את הגוונים המוחלשים למסות הגדולות יותר בעיצוב הבית.

צבע עיקרי בעיצוב הבית

השלב הראשון הוא לבחור גוון כללי לבית.
הוא יהיה הגוון השולט ולכן כדאי שנבחר גוון שיהיה לנו נעים וישמש רקע טוב לכל מה שיש לנו בבית, כולל החיים עצמם. בדרך כלל נבחר גוון בהיר מאד.
בכל מקרה בחרו נא את הגוונים בתוך הבית, באור יום. מכיוון שכל צבע ייראה שונה בנתוני חלל ותאורה שונים.
בכל קטלוג של צבעים תמצאו בתחילתו את מניפת הגוונים הלבנים. לכל גוון תהיה נטייה מסוימת למשפחת השמנתיים, הצהובים, החומים, הכתומים או האפורים.
את התקרה אני בדרך כלל צובעת בלבן.
על מנת להכניס דרמה לחלל אפשר להעז ולבחור לתקרה גוון כהה יותר. האפקט יהיה מאד מרשים ויוסיף לחלל עומק.
וכדי ליצור הפרדה אלגנטית בין צבע הקיר לצבע התקרה אפשר להיעזר בפרופיל מסוגנן, שרוכשים בחנויות מתמחות. העיצוב יהיה עשיר יותר.
שאר מניפת הצבעים מחולקת לפי קבוצות הצבעים העיקריים, מתוכם תוכלו לבחור צבעי דגש לאזורים מסוימים בבית ולחדרים השונים.
ככלל – אנחנו לא הופכים את ביתנו לאולם תצוגה לחברת צבעים ויש לנו בבית עוד דברים רבים: רהיטים, תמונות, וילונות ואביזרים שונים, שעוד יכניסו הביתה הרבה צבעים וצורות ולכן חשוב יהיה לא להגזים בצבעים ולהקפיד על המינון המדויק לנו.

כאשר נבחר צבע לעיצוב הפנים של ביתינו נהיה קשובים לצבעים האהובים עלינו ועל בני ביתנו ונקשיב גם לאלו שיכולים לאזן אותנו, גם אם במחשבה ראשונה לא היינו בוחרים בהם. למשל, לחדר של ילד מלא מרץ, שאוהב צבעים חמים, כדאי לבחור גוון מקבוצת הצבעים הקרים, שימתנו אותו וגם יהיו נכונים יותר לחדר השינה. אדם מופנם שיעדיף צבעים קרים, בגלל תחושת הריחוק והרוגע שהם יוצרים, יכול לבחור גוון מקבוצת הצבעים החמים שיאזן אותו.

הצבעים הנפוצים ביותר הם השחור והלבן.

השחור הוא צבע המשדר עוצמה וכוח. נכון שהוא הפך להיות צבע פופולרי בעיצוב בשנים האחרונות אולם מסה מופרזת שלו עלולה להוציא את התכונות הללו משליטה. חללים כהים מידי יכולים גם להיות קודרים ולשדר נוקשות עד דיכאון. מינון נכון שלו ישדר אלגנטיות ואפילו מסתורין. במשרד הוא יכול ליצור אווירה של כוח וסמכות. השתמשו במינון שלו בתבונה ובצורה מאוזנת.

האפקט של הצבע אפור יהיה מאד דומה לשחור. אך לאפור, לעומתו, ישנה תוספת של רכות. האפור מתאים לרשמיות ולכן יתאים לכל מקום בו נהיה מעוניינים ליצור אווירה עניינית ועסקית. קיר אפור אחד יוכל להוסיף פורמליות אלגנטית ורקע טוב לתמונות צבעוניות.
גם ממנו לא נגזים להשתמש באופן גורף בעיצוב הפנים, אלא אם כן נבחר בגוונים מאד מוחלשים שלו, שעיקרם הוא הגוון הלבן.

הצבע הלבן מייצג טוהר, ניקיון, שלמות ואף סמל למותרות, כיוון שרק אוכלוסייה מסוימת יכולה להרשות לעצמה עיצוב פנים בו הרוב הוא לבן. הוא יגרום לחלל להיראות גדול יותר והוא רקע נהדר לכל דבר. לא סתם קוראים לחלל מוזיאלי "קובייה לבנה", כי הגוון הלבן לא מתחרה עם יצירות האמנות ומשאיר להן את הבמה. עם זאת הוא צבע גלוי ונטול מסתוריות ולכן עודף ממנו עלול ליצור עיצוב פנים עם תחושת ריקנות וללא צבעים נוספים האור בבית כזה עלול להיות נוקשה וקר.
למי שיעדיף למתן את תחושת הסטריליות בעיצוב הבית אפשר לבחור בגווני שמנת, גווני בז' מוחלשים ואף, כאמור, אפורים בהירים.

הצבע הנפוץ ביותר אחרי השחור והלבן הוא האדום. הוא צבע מעורר שמייצג את החיים, הריגוש, האומץ, כוח הרצון והאופטימיות. הוא צבע דומיננטי, ממריץ, אימפולסיבי וחסר מנוחה. נמצא אותו לא מעט במסעדות של מזון מהיר, כי הוא צבע שמושך תשומת לב, מעורר תיאבון אך גם מגביר את תנועתם ותחלופתם של הסועדים.
הוא צבע מתאים לכל מקום בו נרצה לעודד פעילות שממריצה את הגוף, אולם בבית מומלץ להשתמש בו כצבע דגש בלבד ולא כצבע רקע בקיר שלם או במסה גדולה, ובוודאי שלא בעיצוב חדר השינה.
זה אולי בניגוד לחשיבה הרווחת שאדום הוא צבע האהבה אולם כדאי לזכור שהוא צבע עז וממריץ. אם איכות השינה חשובה לכם יש לנקוט בו במשנה זהירות בעיצוב חדר השינה ואף מומלץ שלא להגזים בו בשום אזור אחר בבית. אם בכל זאת קשה לכם לוותר עליו אפשר לדגום ממנו במינון נמוך ולבחור גוון עדין או מוחלש שלו.
גוונים של ורודים או חומים נשענים עדיין על החיוניות של האדום בבסיסם והם יכולים להיות תחלופה טובה.

הצבע הכתום מתאים מאד לעיצוב החללים הציבוריים בבית: הסלון, המטבח ופינת האוכל. במשרד הוא יעודד קשר ואינטראקציה בין אנשים. הוא צבע אנרגטי ומסמל בריאות, עליזות ויצירתיות. השימוש המומלץ בו יהיה כמו בצבע האדום – בדגש בלבד. בגווניו המעודנים יותר, כמו האפרסק או גוונים מוחלשים של טרקוטה אפשר להשתמש כצבע רקע בקירות.

הצהוב נמנה אף הוא בקבוצת הצבעים החמים וההתייחסות אליו תהיה דומה. הצהוב מזכיר את השמש והוא מתקשר לאור ולחיים טובים. נוהגים ליחס לו השפעה על חדות מחשבה, ריכוז ופתיחות. גוונים בהירים שלו יתאימו מאד לעיצוב המטבח ולפינת האוכל ויוסיפו אווירה עליזה ומלאת חיים.

משפחת הירוקים, שכבר שייכים לקבוצת הצבעים הקרים, הם אחד השילובים האהובים עלי בעיצוב הבית. הוא צבעו של עולם הצומח ויש לו איכויות של צמיחה, גדילה, תנועה, איזון והרמוניה. הוא נחשב לצבע בעל תכונות מרגיעות ואני אוהבת לשלב קיר באחד מגווניו בסלון, בפינת האוכל או במטבח. הוא מוסיף רעננות נעימה. הוא מתאים גם לחדרים האחרים בבית והוא יביא איתו אנרגיות של התפתחות ואיזון.
שילובים שלו עם גוונים של צהוב, וורוד, כחול, אפרסק ושחור ולבן כמובן יהיו נעימים לעין במיוחד.

על הצבע הכחול נהוג לומר שהוא מביא שלווה ונחשב לצבע המרגיע והקריר ביותר, כפי שהאדום נחשב לצבע החם והממריץ ביותר. כמובן שגם כאן חשוב הגוון שנבחר ועוצמת הצבע. גווניו יתאימו נהדר לחדר השינה, במיוחד לאנשים המתקשים להירדם. אם יש לכם חדר טיפולים בבית או פינת מדיטציה הוא יתאים מאד.
אפשר להוסיף לו גוונים חומים, או פריטים מעץ, על מנת לחמם את הקור שנושב ממנו.

הצבע הסגול הוא צבע שאפשר להשתמש בו גם בסלון וגם בחדרי השינה, בגלל שהוא מתקבל מערבוב של אדום וכחול. הוא אמנם יכול להיחשב לצבע חם, אך הוא שייך למשפחת הצבעים הקרים מבחינה אנרגטית ולכן יכול אולי לעורר מחלוקת. יש שיאהבו אותו והוא אף ייתפס בעיניהם כצבע חושני ויש שלא יתחברו אליו כלל. בכל מקרה הוא צבע דומיננטי דיו, שמתאים למינונים זהירים. הטון הבהיר של הסגול, הלוונדר, הוא גוון נעים לעין, יכול להעניק אשליה של גודל ומרחב ויתאים מאד לחדרי שינה.